O klubu

Aktuality

Schůzka Klubu chovatelů želv dne 25. 4. 2010

Nataša Velenská, 22. 4. 2010

V neděli bude schůzka od 9.00 jen maximálně do 13.00, protože pak nám již začíná Varaní den.

10.00: Petr Petrás: Stručné shrnutí 2. mezinárodního želvího sympozia v zoo Münster.
Navíc jako bonus VIDEO: Pátrání po Geoemyda japonica od Behler Chelonian Center.

11.30: Petr Velenský (kurátor plazů v zoo Praha): Suchozemské želvy a perspektiva jejich chovu v pražské zoo (15 druhů, např. želva obrovská, želva sloní, želva trpasličí, želva skalní, želva egyptská, želva tuniská, želva texaská atd.).

Před přednáškami, po nich a v přestávkách možnost poradit s chovem plazů všeobecně.

Dubnová schůzka KCHŽ

Nataša Velenská, 23. 2. 2010

Kalendář

Schůzka KCHŽ v dubnu – změna termínu a POSUNUTÍ NA NEDĚLI 25. 4: hlavním bodem programu bude stručné seznámení s některými zajímavými přednáškami z 2. International Chelonian Symposium (želvího mezinárodního sympozia) v Munsteru, které je věnované asijským želvám.

Celosvětová ostuda v Kostarice

Nataša Velenská, 22. 2. 2010

Sběračka vajec

V minulém týdnu mi přišel email, o který bych se s vámi chtěla podělit, nejen proto, že si to tak přejí i jeho autoři. Bohužel jeho angličtina je poněkud příliš "patetická" a trošilinku kostrbatá, takže "jen" zběžně přeložím hlavní myšlenku. Celosvětová ostuda v Kostarice. Podívejte se především na druhý obrázek, na němž samice po nakladení ani nemá možnost zahrabat svá vejce do písku a uchránit je tak před nepřáteli. Těmto sběračům vajec nedochází, že vlastním dětem a dalším generacím touto ničitelskou činností nic neodkazují. Je to opravdu smutné.

Místo komentáře:

Když vylezla želva z vody
aby vejce nakladla
netušila, že pro hody
do pasti tu upadla!

Kdo má vajec plný pytel
nasbíral jich aspoň cent
to nebude želví přítel
ale pouhý konzument.

Intuice mi pak říká
že je to pro želvy hoře
pokud kde je Kostarika
vylezou klást vejce z moře…

pH

Fotografie:

http://www.aldia.cr/galerias/tortugasostional/slides/MVQ_7812.JPG
http://www.aldia.cr/galerias/tortugasostional/slides/MVQ_7918.JPG
http://www.aldia.cr/galerias/tortugasostional/slides/MVQ_7934.JPG
http://www.aldia.cr/galerias/tortugasostional/slides/MVQ_7907.JPG
http://www.aldia.cr/galerias/tortugasostional/slides/MVQ_7904.JPG
http://www.aldia.cr/galerias/tortugasostional/slides/MVQ_7945.JPG
http://www.aldia.cr/galerias/tortugasostional/slides/MVQ_7921.JPG
http://www.aldia.cr/galerias/tortugasostional/slides/MVQ_7937.JPG
http://www.aldia.cr/galerias/tortugasostional/slides/MVQ_7938.JPG
http://www.aldia.cr/galerias/tortugasostional/slides/MVQ_7895.JPG
http://www.aldia.cr/galerias/tortugasostional/slides/MVQ_7964.JPG
http://www.aldia.cr/galerias/tortugasostional/slides/MVQ_7759.JPG

Želva dne

Nataša Velenská, 20. 2. 2010

V sobotu 6. 2. mi došla zpráva od Henka Zwartepoorteho o aktivitě, kterou přináší TFTSG/IUCN u příležitosti Roku biodiverzity vyhlášením série kampaní pod společným názvem "Želva dne". Pro letošní rok vybraných 6 zástupců by mělo upozorňovat na momentální situaci těchto nejohroženějších želvích druhů (a svým způsobem navazuje na EAZovskozu kampaň z roku 2006 "Zachraňme želvy" – Shellshock). Letošních 6 druhů by se mělo zhruba po dvou měsících střídat. 5. 2. byla vyhlášena želvou dne želva egyptská Testudo kleinmanni, kterou chovají pražská (v expozici společně s ještěrkou timonskou, trnorepem zdobeným a zástupcem hlodavců – gundim – pavilon Afrika zblízka), plzeňská a brněnská zoo.

Ale právě Praha a Plzeň se podílely na rozsáhlé záchranné operaci, která začala před 4 lety v Itálii (v zoo v Římě zabavením 400 těchto želv pašerákům z Lybie (na 1. International Chelonian Symposium v Praze v dubnu 2008 měl o těchto želvách a jejich dalším osudu v Římě přednášku Alessandro Fornetti, který se velkou měrou zasloužil o to, že většina želv přežila a dokonce se některé z nich podařilo rozmnožit) a skončila pro nás zatím v prosinci loňského roku přijetím deseti párů pro obě zoo, které se stanou součástí nově stavěného Evropského záchranného programu (EEP).

Další letošní vybrané želvy jsou:

  • Rafetus swinhoei – kožnatka Swinhoeova,
  • Batagur trivittata – batagur třípruhý,
  • Astrochelys yniphora – želva angonoka,
  • Pseudomydura umbrina – krátkokrčka hnědavá
  • Chelonoides abingdoni – želva sloní abingdonská, což je známý El solitario Jorge, čili Osamělý Jiří – poslední svého druhu.

V případě, že se akce protáhne do dalšího roku, k těmto želvám by se přidaly ještě další:

  • Dermatemys mawii – dlouhohlávka mexická (z českých zoo ji chová jen pražská – v expozici u anakond ve lvinci),
  • Podocnemis expansa – tereka velká,
  • Glyptemys muhlenbergii – želva Muhlenbergova,
  • Cuora yunnanensis – želva yunnanská

Oba dopisy, jak od Henka Zwarteporteho z rotterdamské zoo v Nizozemí, tak od předsedy TFTSG/IUCN Anderse G. J. Rhodina, přikládám v originále, stejně tak jako oficiální letáček této organizace.

Dopis od Anderse Rhodina

Dopis od Henka Zwartepoorteho

Leták o Testudo kleinmanni

Program schůzky v sobotu 6. 2. 2010

Nataša Velenská, 31. 1. 2010

Cuora flavomarginata

9.00–10.00
Zahájení schůzky

10.00–11.00
Radovan Víta: První zkušenosti s chovem želvy lemované (Cuora flavomarginata)

11.00–12.00
Luděk Hojný   Seznámení s projektem "Emys 2009" (monitoring výskytu želvy bahenní v České republice a možnost jejího znovuvysazení)

12.00–13.00
Klub chovatelů želv členem TSA EUROPE – seznámení s organizací Turtle Survival Aliance – její činnost, cíle, zaměření apod.

V přestávkách nebo po přednáškách chovatelská želví poradna.

Setkání pracovní skupiny Emys 2009

Luděk Hojný, 31. 1. 2010

Pro zobrazení pozvánky klikněte na náhled:

Emys 2009

O této akci proběhne také informace přímo na schůzce KCHŽ následujícího dne v sobotu 6. 2. 2009.

Schůzky v roce 2010

Nataša Velenská, 12. 1. 2010

Želva

Dobrý den všichni a krásný Nový rok, posílám termíny schůzek na tento rok a zároveň žádost, zda-li by někdo z vás neměl nějakou přednášku (na jakýkoliv termín). Také bych se vám chtěla omluvit za ještě neposlání Zpravodaje, ale dostala jsem jej z tiskárny mezi svátky a ráno na Silvestra jsem si při chůzi do práce zlomila na levé noze kotník a dnes nastupuji na operaci. Z nechodící sádrou se nedá takřka nic dělat, takže Zpravodaje rozešlu ihned, jakmile se vrátím z nemocnice. Pokud by si někdo z vás, kdo si jej již nevyzvedl na listopadové schůzce, chtěl osobně vyzvednout až v únoru (prodlení je již myslím celkem zanedbatelné), dejte mi prosím vědět. takže přeji Vám rozhodně lepší vykročení do Nového roku, než jsem měla já a těším se na viděnou na schůzkách.

Termíny schůzek pro rok 2010:
Všechny schůzky se konají od 9.00 hod. v přednáškovém sále pražské zoologické zahrady:
6. 2., 17. 4., 2. 10., 27. 11.

Program bude upřesněn na webových stránkách KCHŽ, nicméně po loňském úspěchu s podzimním Minisympoziem chceme zavést tradici monotématických podzimních minisympozií ve spolupráci se zahraničními přednášejícími. Dalším vhodným želvím druhem pro tuto akci se jeví jako nejlepší želva zelenavá (Testudo hermanni) a její poddruhy. Želva, která se zabydlela v našich domácnostech a na našich zahradách natolik dobře, že by se dala nazvat "želvou domácí" a rozhodně by si zasloužila být "přizvána" do společnosti domestikovaných živočichů.

Dunajskou deltou v roce 2010

Delta Dunaje

Aleš Marek, 8. 12. 2009

Další zajímavý zájezd, tentokrát do Dunajské delty:

Dunajská delta (.doc)

Za supy, orly a dropy do Španěl

Drop velký

Aleš Marek, 30. 11. 2009

Přátelé, přikládám pozvánku cestovní kanceláře Carabus na velmi zajímavý zájezd, kterého máte možnost se zúčastnit v roce 2010:

Za supy, orly a dropy do Španěl (.doc)

Pozvánka na akci do Basileje

Nataša Velenská, 12. 9. 2008

Basilej

Akce KCHŽ v tomto a příštím roce

Nataša Velenská, 5. 9. 2010

Vážení a milí želvaři a želvologové,

bohužel dochází ke změnám – časovým posunům u obou podzimních termínů z důvodů přednostního práva pro akce pořádané pražskou zoologickou zahradou.

Takže 11. října od 9.00 hod. se sejdeme v přednáškovém sále pražské zoo, který se nachází u hlavního vchodu. Platící členové (členské příspěvky na rok 2008 zůstávají na výši 250 Kč) a jejich doprovod v „roli“ přidruženého člena za 100 Kč mají vstup do zoo zdarma. Ti, kteří ještě neobdrželi kartičky, ačkoliv letos zaplatili, dostanou kartičku na této schůzce, nebo jim bude před příští schůzkou zaslána. Vrátní či černí šerifové, popřípadě dobrovolníci z řad KCHŽ budou mít k dispozici jmenný seznam platících řádných a přidružených členů, takže by se vstupem neměl být problém.

Protože 25. září uplyne deset let od otevření pavilonu velkých želv, u něhož byli jako čestní hosté přítomni též členové KCHŽ, bude hlavní téma Proměny pavilonu želv v toku desetiletí a Kolekce želv a „želví“ úspěchy v pražské zoo, Případ altruistického chování u želvy tlustohrdlé Siebenrockiella crassicollis v Indonéské džungli v zoo Praha. Všechny tři přednášky budou ve formě powerpointu a počítáme s jejich zveřejněním ve Zpravodaji na DVD. Po obědové pauze, zhruba kolem 13.30 hod., plánujeme exkurzi do zákulisí Pavilonu velkých želv s osobní návštěvou těchto nádherných tvorů.

Druhá schůzka v listopadu se posune zase pro změnu o kus dopředu, tedy na 8. listopadu opět od 9.00 hod. Přednášky jsou prozatím slíbené ústně, takže změna programu vyhrazena:

Na shledání se těší za Výbor

předseda klubu
Nataša Velenská

Na úplný konec: má-li někdo z vás připravený článek, nebo je ochotný napsat nějaký článek o chovu, o biologii, vlastním pozorování či osobní zkušenosti, zajímavé kolekci želv v některé ze zoozahrad, recenzi apod. pošlete jej prosím do konce října poštou na adresu Nataša Velenská, Šmeralova 27, 170 00 Praha 7, nebo na mail: natasa.velenska@seznam.cz.

<< Novější zprávy