Partneři

ZOO

Zoologická zahrada Praha

ZOO Praha

Chovatelsky byl rok 2007 rekordní - významnými českými prvoodchovy želv byly orlície bornejské (3 mláďata), želvy kubánské (4 mláďata) a želvy Oldhamovy (2 mláďata).

Zoologická zahrada Ohrada Hluboká nad Vltavou - svět zvířat jako na dlani

ZOO Ohrada

Kontakt: Zoo Ohrada, Hluboká nad Vltavou, PSČ 373 41
Telefon: +420 387 002 211, Fax: +420 387 965 445
E-mail: info@zoo-ohrada.cz
Web: www.zoo-ohrada.cz

Členství v mezinárodních organizacích:
Unie českých a slovenských zoologických zahrad - UCSZ
Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií - EAZA
Euroasijská regionální asociace zoologických zahrad a akvárií - EARAZA
Mezinárodní asociace vzdělávacích pracovníků zoologických zahrad - IZE

Zoo má otevřeno celoročně od 9:00, v zimním čase do 16:00, v letním čase do 18:00 a o letních prázdninách do 19:00

Rozkládá se celkem na 6 ha, ale navštívit je možné zatím jen zhruba polovinu. Přibližně 1 ha tvoří provozní zázemí a zbytek je určen pro další rozvoj (v současné době jsou již připraveny projekty pro výstavbu nových expozic, včetně pavilonu pro prezentaci a chov evropských plazů).

Počet chovaných zvířat: více než 220 druhů a přes 1000 jedinců.

Zoo se specializuje zejména na zvířata žijící v Evropě a v klimaticky mírné části Asie. Hlavní chovatelskou aktivitou je ale chov druhů fauny České republiky. Zoo chová více než 50 českých ohrožených druhů a řadu z nich rozmnožuje. Nechybí ale ani představitelé drobnějších druhů ryze exotických zvířat z jiných kontinentů.

K zajímavým expozicím patři výběhy vodních ptáků včetně 80ti hlavého hejna plameňáků růžových přímo na břehu jednoho z velkých jihočeských rybníků, vydry říční s prosklenými bazény, průchozí voliéra pro bahňáky s malým příbojem na bísčitých plážích, průchozí voliéra Český les s lesním ptactvem a veverkami, expozice Jezevčí skály s jezevci, liškami a kočkou divokou. Určitě za to ale stojí i malá australská expozice nebo zcela nová expozice Koati pro faunu Jižní Ameriky. Součástí vzdělávacího centra je celoroční i když dočasná výstava terarijních zvířat, kde je možné vidět i všechny druhy hadů žijící v naší přírodě.

V současné době je jednou z nejvýznamnějších aktivit účast zahrady v projektu navracení puštíků bělavých středoevropských na Šumavu, kteří u nás na počátku 20. století zcela vymizeli. Z celkového počtu 99 ptáků, vypuštěných do volné přírody od začátku projektu do roku 2008, pochází 35 puštíků z odchovů Zoo Ohrada. Další jedinci z celkového počtu 52 zde odchovaných mláďat vytvořilo nové páry pro ostatní zoologické zahrady a zařízení zúčastněných v projektu.

V zoo se lze občerstvit v nově otevřené restauraci s mořským akváriem nebo v kiosku s posezením na břehu rybníka. Děti přitom mohou navštívit dětské hřiště s dobrodružnými herními prvky a výběhy s kontaktními zvířaty, která lze hladit i krmit připraveným krmivem.

Kudy do zoo?
Vlakem do Hluboké nad Vltavou, potom pěšky podle místní navigace; meziměstským autobusem nebo z Českých Budějovic autobusem IDS č.104 na zastávku "Hluboká nad Vltavou, Lovecký zámek, rozcestí k Zoo“; autem směr Hluboká nad Vltavou a po hnědých směrovkách „Zoo Ohrada“; na kole po cyklistické stezce z Českých Budějovic.

Druhy želv chovaných v Zoo Ohrada
Druh Stav k 31.12.2007
Želva bahenní (Emys orbicularis) 7.3.5
Želva nádherná (Trachemys scripta elegans) 3.16.9
Želva mississippská (Graptemys pseudogeographica 1.0
Želva kloubnatá (Kinixys belliana) 1.1
Želva ostruhatá (Centrochelys sulcata) 0.2
Želva vroubená (Testudo marginata) 0.0.6
Želva čtyřprstá (Testudo (Agrionemys) horsfieldii) 4.3.2
Želva zelenavá (Testudo hermanni) 3.7.13
Želva žlutohnědá (Testudo graeca) 1.2.1

Část želv je chována pouze v zázemí zoo. Pouze druhy Testudo graeca, hermani a Testudo (Agrionemys) horsfieldii a část skupiny Emys orbicularis jsou přes léto vystaveny v provizorních venkovních vybězích. Všechny tyto druhy v zoo pravidelně zimují a všechny druhy kromě Testudo marginata, které se už takřka jednoznačně jeví všechny jako samci, se nepravidelně se rozmnožují. Americké želvy Trachemys scripta elegans a Graptemys pseudogeographica dokreslují v letních měsících atmosféru jihoamerické řeky v americké expozici Koati.

V současné době drží zoo také jednoho jedince kajmanky dravé (Chelydra serpentina), kterou přijala jako handicap po odchytu na cyklistické stezce kolem řeky Vltavy nedaleko Českých Budějovic.

V současné době je již vydáno stavební povolení a dopracovávají se poslední realizační detaily projektu pro výstavbu pavilonu pro evropské a zejména české druhy plazů s venkovními výběhy i dostatečným zázemím, kde želvy budou mít své stálé místo. Africké druhy by do budoucna měly najít své místo v malé africké expozici.

Krokodýlí ZOO

Krokodýli

Krokodýlí zoo Protivín vznikla na základě soukromého chovu provozovatele této zoo Miroslava Procházky. Původní chov probíhal v zázemí jeho zemědělské farmy ve Chvalšinách, od roku 2005 je budována expoziční část zoo v Protivíně. Farma ve Chvalšinách zůstala zachována a slouží jako chovatelská a zásobovací farma pro zoo. O licenci zoo požádal Miroslav Procházka Ministerstvo životního prostředí ČR dle zák. 162/2003 Sb. v lednu 2008, v květnu byla tato licence udělena. Samotná expoziční část zoo je budována v Protivíně. Budování zoo probíhá v přísně ekologickém stylu. Není jediným účelem chovat, rozmnožovat a vystavovat krokodýly, ale zároveň i využívat a tím i propagovat ekologické technologie. Výstavním záměrem je v cílové podobě vystavovat všech 23 recentních krokodýlích druhů. Tento záměr je doplněn vybudováním zoologického muzea, kde budou vystaveny osteologické a v menší míře i dermoplastické preparáty nejen krokodýlů. Po stránce chovatelské je kladen důraz na sestavení chovných skupin ohrožených a kriticky ohrožených druhů krokodýlů a to nejen v samotné expozici, ale i na farmě, tak aby tato zvířata měla optimální podmínky k rozmnožování.

Z želv chová krokodýlí zoo:
želva filipínská Siebienrockiela /Heosemys/ leytensis (ve spolupráci s členem chovatelů želv)

Plzeň dodáme

Dvůr Králové dodáme

Jihlava dodáme

Sponzoři

Ocadia s. r. o. Robimaus